Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale skuteczne leczenie ortodontyczne nie może odbyć się bez wcześniejszego prześwietlenia twarzoczaszki. Mimo że wadę zgryzu często widać na pierwszy rzut oka, to brak wiedzy na temat całego układu kości czaszki pacjenta, uniemożliwia podjęcie konkretnych działań. Dlatego podczas wizyty u ortodonty możemy zostać poproszeni o zrobienie zdjęcia cefalometrycznego.

Zdjęcie cefalometryczne – co to jest?

Inaczej nazywane zdjęciem cefalo lub tele, jest jednym z rodzajów zdjęć rtg, czyli wykonywanych za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Cefalo to zdjęcie boczne czaszki. Jak sama nazwa wskazuje, pacjent ustawia się profilem i w taki sposób zostaje wykonane zdjęcie. Na zdjęciu cefalometrycznym zobaczymy nie tylko zęby i kości czaszki, ale również tkankę miękką. Dawka promieniowania, której poddaje się pacjenta, jest na tyle mała, że nie powoduje żadnych negatywnych skutków w organizmie pacjenta. Niektóre nowoczesne aparaty są w stanie natychmiastowo wykonać zdjęcie cefalometryczne. Jest to o tyle lepsze dla pacjenta, że dawka promieniowania rentgenowskiego również znacząco się zmniejsza.

Kiedy wykonuje się zdjęcie cefalometryczne?

Cefalo wykonywane jest najczęściej przed planowanym leczeniem ortodontycznym. Pozwala to lekarzowi na ocenę wzrostu kostnego twarzy. Istotne jest to, jak układają się względem siebie zęby, szczęka i podstawa czaszki. Chodzi więc głównie o dokładną ocenę wady zgryzu, która pozwoli na dobranie najodpowiedniejszej formy leczenia. Przed założeniem aparatu na zęby jest to kluczowy proces. Tego typu rentgen zębów, przydaje się również po to, aby móc ocenić skuteczność leczenia ortodontycznego w trakcie jego trwania. Następnie po odbytym leczeniu zdjęcie wykonuje się ponownie, aby mieć jasny wgląd w jego skutki. Cefalo ujawnia wszelkie zmiany, które pojawiły się w wyniku noszenia aparatu na zęby.

Jak przebiega badanie?

Pacjent nie musi się w żaden sposób przygotowywać do zdjęcia cefalometrycznego zębów.. Często zdarza się, że można je zrobić w miejscu konsultacji ortodontycznej. Wtedy za jednym razem wykonywane jest zdjęcie i przeprowadzana konsultacja. Pacjent przed wejściem do pomieszczenia, w którym wykonywane jest badanie, musi ściągnąć wszelkie metalowe elementy, które znajdują się na jego ciele. Właściwie jest to jedyny wymóg do wykonania badanie.

 

Prawidłową pozycję pozwala zachować cefalostat. Aparat ten skonstruowany jest w taki sposób, aby unieruchomić głowę poprzez specjalne uchwyty. Nakładane są one na uszy i nos i nie powinny sprawiać szczególnego dyskomfortu. Zanim zacznie się badanie, pacjent poproszony będzie o zachowanie spokoju i wstrzymanie się od jakichkolwiek ruchów na czas robienia zdjęcia. Powinien on również chwilę przed jego rozpoczęciem przełknąć ślinę i zagryźć zęby. Badanie trwa kilka sekund, więc jego przebieg nie powinien być dla pacjenta uciążliwy.