Tatuaż jako forma sztuki

 

Tatuaż jest to zwyczajne mówiąc forma sztuki. Sam proces techniczny jego tworzenia polega na wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej i tym samym trwałej zmianie jej pigmentu. Tatuaż to nie tylko obrazek czy wzorek na ciele człowieka! On ma znaczenie i to bardzo szczególne dla osoby noszącej go. Dlatego też wykonana grafika musi być sama w sobie unikalna, ponieważ jej celem jest indywidualizacja konkretnej osoby. Stąd też człowiek zajmujący się zawodowo sztuką tatuowania to mistrz, to artysta, to ktoś, kto z pasją, niczym nieposkromioną wyobraźnią i mistycyzmem wykonuje swoją pracę.

 

Tatuaż - długa historia

 

Wspomniana forma wizualnego zdobienia ciała jest praktykowana na świecie według zapisów historycznych i stanowisk archeologicznych od dawien dawna i praktycznie znana jeszcze z zamierzchłej starożytności. Często też w literaturze spotykamy liczne wzmianki na przykład o ozdobach plemiennych wojowników szczególnie rozpowszechnionych w kulturach polinezyjskich. Świadczą o tym między innymi narzędzia służące do tworzenia tatuaży, które znaleziono w prehistorycznych miejscach np. we Francji, Portugalii czy Skandynawii. Najstarszym fizycznym dowodem na istnienie tatuażu jest mumia Ötzi z Alp (z czasów około 5-4 tys. p.n.e.). Uważa się także, że wiele starożytnych kultur sztukę tatuażu wykorzystywało do kultu religijnego, a nawet jako formę leczenia. Inną kwestię zastosowania tatuażu stanowią też np. oznaczanie statusu społecznego lub forma stosowanych kar. Ciekawostkę zaś stanowi fakt tatuowania przez starożytnych Greków i Rzymian swoich niewolników w celu łatwiejszej identyfikacji w przypadku ucieczki. Natomiast w późniejszej Europie tatuaż zdobył popularność wśród np. żeglarzy, zaś w świecie arystokracji stał się można powiedzieć formą hobbystyczną.

 

Obecne znaczenie tatuażu

 

Obecnie tatuaże są popularne w zasadzie bez względu na wiek czy płeć i robi je każdy, kto tylko ma na nie ochotę. Stanowią formę wyrażania siebie, są też postacią wiadomości przesyłanej światu, a nawet symbolem ochronnym. Do wyboru mamy bardzo różne style tatuaży, które mają swoich zwolenników i jak zawsze przeciwników. Psychologiczne uznaje się też, że osoby wytatuowane są bardziej wyluzowane, odważne, silne i kreatywne, a bynajmniej tak twierdzą w większości właściciele permanentnej grafiki. Ludzie młodzi afirmują swoje piękno, poszukują nowych doświadczeń, adrenaliny lub też zwyczajnie idą za modą. Analizując temat bardziej dogłębnie osoby podejmujące decyzję o ozdobieniu ciała widzą w tym swoje małe dzieło sztuki, które stanowić będzie na zawsze o ich wyjątkowości.

 

 

Jak powstaje tatuaż?

 

Tatuaż jak wspomniano na samym początku powstaje poprzez odkładanie tuszu lub pigmentu w drugiej warstwie skóry - zwanej skórą właściwą. Ta warstwa skóry nigdy nie zostaje zrzucona, tak jak naskórek, dlatego tatuaż jest trwały i pozostaje na swoim miejscu. Potocznie nazywane dziary wykonują zawodowcy tatuatorzy przy użyciu różnych igieł wypełnionych tuszem. Dzięki nim nakłuwają skórę i wstrzykują w ten sposób w danym miejscu niewielką ilość tuszu. W celu uzupełnienia pełnego obrazu, wzoru czy tekstu należy powtórzyć ukłucia nawet wiele tysięcy razy w zależności oczywiście od wielkości dzieła. Współcześnie mistrzowie tatuatorzy używają specjalnych narzędzi zwanym maszynką do tatuażu. Kiedy igły wnikają w skórę, tusz jest wciągany i pozostawiany na miejscu, gdy igła się cofa. Różnorodność igieł jest bardzo duża, szczególnie ich końcówek ze względu na przeznaczenie, np. cieniowanie czy barwienie. Nowoczesne maszynki pracują z dużą prędkością, dzięki czemu tatuaż powstaje stosunkowo szybko w porównaniu do niezwykle pracochłonnego procesu w przeszłości.


Gdzie można wykonać tatuaż?

 

Jeżeli zdecydujemy się na ten swój wymyślony i upragniony wzór tatuażu, wówczas należy wykonać go tylko i wyłącznie w profesjonalnym studio tatuażu. Takim jest na przykład No Name Tattoo w Rzeszowie. Ponieważ tylko w legalnie funkcjonującym salonie mamy gwarancję zastosowania wszelkich procedur bezpieczeństwa oraz szansę na kontakt z prawdziwym artystą. Dobry tatuator nie tylko wykona tatuaż jako prawdziwe dzieło sztuki, ale również poinstruuje nas o prawidłowym przygotowaniu, jak również postępowaniu po zabiegu. Warto więc sprawdzić opinie, obejrzeć portfolio i umówić się na wizytę, by spełnić swoje marzenie. Warto też wcześniej poznać i porozmawiać z samym mistrzem, omówić swoje obawy albo poprosić o stworzenie oryginalnego dla siebie projektu.